Informace o stránce
Opevnění:   

O stránce

Tato stránka je především průvodcem po opevněních, zpracovaným na základě osobní návštěvy příslušných lokalit. Informace ze starších expedic již mohou být neaktuální, takže uvítám doplnění mailem nebo v komentářích.

Celou stránku včetně ilustrací vytvářím sám, pouze čtyři články z dvou set zpracovali kolegové. Velké poděkování patří kamarádům, se kterými ta dlouhé léta do zahraničí jezdím, poskytují mi fotografie a někteří z nich se podílejí na plánovaní a shromažďování podkladů: Janu Pavlovi, Radku Hrabčákovi, Martinu Dubánkovi, Michalu Faltusovi, Pavlu Lachovi a dalším.

Plány do budoucna

V tuto chvíli (únor 2021) je na stránce zpracováno asi 70 % míst, kde jsme byli. I když nám epidemie znemožnila cestovat, mám materiál ještě tak na dva roky práce. Z novějších expedic zatím chybí Západní val, Verdun, Poznaň, Modlin, finská linie Salpa a mnoho úseků Alpského valu. Taktéž není zpracováno velké množství doplňujících informací a fotografií k Oderstellungu, Gdaňsku, Metám, Thionville, Antverpám a dalším. Letos se po publikaci článků o pevnostech Toruň a Gradudenz snad konečně pustím do aktualizace Met a především do zpracování pevnosti Verdun.

Poznámky k obsahu stránek

1. Starší články nesplňují současné standardy, neboť jsme neměli kvalitní digitální fotoaparáty a GPS. Také rozlišení obrazovek a rychlost přenosu byly úplně jiné, takže se fotografie publikovaly v malém rozlišení, což se dá jen těžko napravit a je to problém všech starších webů. V lednu 2021 byl dokončen velmi pracný přesun fotografií přímo do starších článků, u několika to zatím zůstalo v původní nevhodné podobě, protože se budou předělávat kompletně.

2. Česká terminologie není pro všechny pevnostní systémy kompletní ani výstižná. Snažím se maximálně držet stávajících pojmů, ale někdy se nevyhnu novotám.

3. Odkazy na webové stránky obvykle směřují na jejich titulní strany, aby byly funkční i v případě změny jejich struktury.

Autor

Jméno: Ondřej Filip
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontakt: filip.ustinadorlici@gmail.com
Byl jsem redaktorem (a grafikem) časopisu Novodobé fortifikace, který vycházel v letech 1999 až 2004. Jsem spoluautorem rozsáhlé dvoudílné práce Pevnosti v bojích Velké války, která vyšla v letech 2016 a 2017. Už 25 let jezdím s kolegy na expedice po zahraničních opevněních, většinou dvakrát až třikrát ročně.

 Norsko 2013 – průnik do objektu s pancéřovou věží baterie Midbröd zahrnoval i plazení skrz téměř zasypanou chodbu z tobruku do hlavního objektu.

 Během zimní expedice 2011 slézám za pomoci autolana do příkopu fortu v Namuru. Ta hlína pode mnou není dno příkopu,ale vrchol betonového sloupu, takže při návratu jsem si užil hodně legrace. (foto: Michal Večeř)

 Členové expedice „Slovinsko 2004″ nadšeně fotografují nedokončený typový objekt. (foto: Radek Hrabčák)

 Zatímco členové expedice „Atlantický val 2003″ zkoumají možnost, jak se vyhnout počůranému hlavnímu vchodu, za rohem objektu se vynořuje další francouzský civilista, aby znečistil poslední suché místečko na zdi pod ním. (foto: Martin Dubánek)

Zatím žádné komentáře

Napsat komentář (zveřejnění proběhne zhruba za týden)

 

Publikováno: 5.5.2013 14.13 , Komentáře (0)

380 stran o pevnostech
Doplněno

Monte Festa

Regelbau 601

San Michel al Tagliamento

ERSTA

Zbraně L1 na Krétě

Drama na Západním valu

Materiály

Norské věže