Lotyšská Libava byla rybářským přístavem a její význam stoupl až v roce 1703 s dokončením kanálu, propojujícího moře a Libavské jezero. Už tehdy se však projevily chronické problémy s pískem, který zanášel přístaviště a plavební cesty, což si vyžádalo stavbu nákladných vlnolamů. V průběhu 19. století rostla potřeba nezamrzajícího přístavu na Baltu, a to nejen pro potřeby obchodu, ale též vojenského námořnictva, jehož hlavní základna v Kronštadtu u Petrohradu na dlouhé měsíce zamrzala. Pro civilní účely byla Libava dobrou volbou, pro vojenské využití však byla problémem blízká hranice Východního Pruska a také německý vojenský přístav Memel, vzdálený pouhých devadesát kilometrů. Nový přístav na Baltu pak vůbec neřešil riziko zablokování Dánských úžin, které by uvěznilo loďstvo na Baltu, bez šance vyplout do Atlantiku a Severního ledového oceánu. Přes všechny výhrady a nekonečné hádky mezi vojenskými odborníky začala v roce 1890 výstavby vojenského přístavu. Nejprve se pomalu rozbíhaly práce na vlnolamech, ale v okolí nebyl k dispozici kámen, takže byl dovážen pouze pro základy a zbytek vlnolamů byl stavěn z betonových bloků. Po smrti cara Alexandra III rozhodl Nikolaj II, že se bude přístav jmenoval po jeho otci.
Opevnění přístavu byla budována z betonu, s odolností proti granátům do ráže 280 mm. Skládala se z mimořádně rozsáhlých pobřežních baterií, na jejichž severní část navazovalo neobvyklé opevnění v podobě souvislého vodního příkopu, propojujícího forty pozemní fronty. Nešlo o klasickou fortovou pevnost, neboť pozemní fronta byla příliš blízko, než aby aby mohla bránit ostřelování města nebo zakotvených válečných lodí. To bylo již od počátku předmětem kritiky, ale plán na výstavbu prstence fortů dál od města nebyl nikdy schválen. Souvislá linie vnitrozemských opevnění končila u Libavského jezera a pás pevniny mezi ním a Baltickým mořem chránil Jižní fort. Problém však byl i s nebezpečím ostřelování z moře, neboť zde na rozdíl od ostatních baltských přístavů nebyly žádné ostrovy, které by umožnily vysunout obranu dál do moře.
Jaký osud čeká malou přístavní pevnost a zakotvené lodě ukázaly zkušenosti z obléhání Port Arthuru, jenž kapituloval v lednu 1905, avšak lodě v přístavu byly dávno předtím rozstříleny japonskými děly. V tomto konfliktu navíc došlo k potopení velké části Baltského loďstva, které vyrazilo přístavu na pomoc, což snížilo i význam všech základen na Baltu. V roce 1907 bylo v souvislosti s novou obrannou doktrínou, která předpokládala obranu hlouběji ve vnitrozemí, definitivně rozhodnuto o zrušení pevnosti. V roce 1910 byl dokonce vydán tajný rozkaz, že v případě vypuknutí konfliktu mají být pevnostní objekty a přístavní zařízení zdemolovány. Těžká děla byla demontována v letech 1908-11 a odeslána do jiných pevností. Obrovské prostředky, vynaložené na moderní betonová opevnění, tak byly ztraceny. Namísto Libavy byl vybrán Murmansk, který měl perfektní přírodní kotviště a bylo možné vyplout z něj do volného oceánu.
Velitel Baltské flotily vydal dne 17. dubna 1915 rozkaz k evakuaci pevnosti a došlo ke zničení části vybavení a baterií. Poté následoval rozkaz pevnost znovu obsadit, takže když se v květnu 1915 před odzbrojenou pevností objevily čluny s německými jednotkami, ruští pěšáci je odrazili palbou z pušek a kulometů, vedenou z objektů Baterie 6. Přesto byla pevnost krátce poté obsazena německými vojáky, postupujícími z jihu. V roce 1928 navštívil tehdy již lotyšskou Libavu americký novinář a popsal ji jako scenérii gigantických trosek, zasypávaných pískem, které jako by vypadla z Wellsova románu Válka světů.
Jižní fort (Южное укрепление)
Fort leží přímo u silnice a je volně přístupný. V pravém nároží je oboustranná kaponiéra, jejíž interiér je bohužel zatopený. Celý povrch je pokryt zákopy a na valu za kaponiérou je německý tobruk.
Pravá reduta (Правофланговый редут)
K redutě vede pěšina od benzínové pumpy. Její objekty jsou silně poškozené, nicméně pravý traditor je v celkem čitelném stavu. V době naší návštěvy byl objekt prázdný, krátce poté začal sloužit jako kemp.
Ruiny šíjových kasáren. V pozadí je jeden z úkrytů.
|
Pohled přes německý „tobruk“ na pravý úkryt. Podle velikosti vjezdu zřejmě sloužil pro rychlopalné kanóny.
|
Střední fort (Среднее укрепление)
Přímo uprostřed tohoto velkého fortu je velké parkoviště a povrch není příliš zarostlý, bohužel je většina betonových objektů zničená. Součástí obou úseků čelního valu jsou objekty pro otočné výsuvné věže(1). Do pravého je nutné prokličkovat polorozbořenými chodbami, do levého se dá dostat snadno.
Střílny levé kaponiéry, nad nimiž jsou vidět větrací otvory.
|
Interiér levého objektu pro otočnou výsuvnou věž. Šachta je nahoře uzavřena improvizovanou betonovou „zátkou“.
|
Levá reduta (Левофланговый редут)
I tento objekt je dobře přístupný a není zarostlý. Většina objektů je silně poškozená, dochoval se však levý traditor a část šíjových kasáren.
Strop šíjových kasáren s odhalenými klenbami. Úkryty na valu jsou silně poničené.
|
Traditor na levém boku je také poškozený, ale podstatná část interiérů přežila.
|
Redan (Редан)
Fort má jen minimálního rozměry, ale zato disponuje množstvím betonových objektů, které nejsou nijak poškozené. Zajímavá jsou především především šíjová kasárna a dva velké traditory. Parkuje se přímo u vstupu.
Severní opevnění (Северное укрепление) a Baterie 1
Severní okraj pevnosti chránila soustava opevnění, tvořících cosi jako uzavřený fort s valy plnými děl směrem do pevniny a dlouhou řadou pobřežních baterií. Výzbroj tvořilo několik desítek kanónů ráží od 15 do 28 cm, doplněných rychlopalnými kanóny ráže 57 mm. Dnes vede podél valů silnice, končící na parkovišti přímo uprostřed opevnění. V místě, kde pozemní fronta navazuje na linii pobřežních baterií, je nepoškozený a přístupný objekt pro otočnou výsuvnou věž. Od parkoviště se na jih táhne Baterie 1, mamutí soustava více než dvaceti palebných postavení o délce přes půl kilometru. S navazujícími bateriemi Severního opevnění má témř souvislá řada postavení pro děla kolem kilometru. Nedaleko leží i baterie 2, určená pro šestnáct 28cm moždířů, ale ta je v oploceném a hlídaném vojenském prostoru
Baterie 3
Baterie měla ve výzbroji 15cm, 23 cm a 28 cm děla a rychlopalné kanóny, zajímavostí je, že přímo za palebnými postaveními probíhala železniční trať, směřující ne sever k Baterii 1. Na místo lze bez problémů dojet autem a prohlédnout si zhruba 600 metrů dlouhou linii poškozených objektů. Některé z nich se doslova propadají pod hladinu, přesto jsou velmi fotogenické.
Baterie 6
Baterie leží v prostoru fotbalového stadionu a jsou na ní částečně umístěny tribuny. Kvůli tomu není až tak zajímavá, byť její objekty se dochovaly v dobrém stavu. Zajímavostí je, že tuto baterii v roce 1903 navštívil při inspekční cestě car Mikuláš II.
Sovětské baterie
Severní baterie leží před armádou obsazenou Baterií 2 a pohodlně k ní dojdete podél pláže od jižního konce Baterie 1, odkud je to k ní zhruba 700 metrů. Interiéry objektů jsou přístupné, ale patřičně vyplundrované.
Jižní baterie leží nedaleko hlavní silnice a dá se parkovat nedaleko jejího stanoviště řízení palby. Palebná postavení jsou pak několik set metrů jižněji a nejsou nijak zvlášť zarostlá.
Poznámky:
(1) V ruském opevnění bylo osazeno pouze několik věží, primárně určených k testům. Jednalo se o dvě francouzské výsuvné věže na fortu Rif v Kronšdadtu a pokusnou francouzskou a belgickou věž v Očakivu u Černého moře. Také ojedinělá věž v pevnosti Osovec měla původně posloužit ke zkouškám. Tři objekty v Libavě jsou tak zatím jediné známé exempláře pro sériové věže. Podle tvaru dvoupodlažní šachty s výklenkem na protizávaží se mělo jednat o věže francouzské konstrukce, buď z dovozu nebo licečně vyráběné. Věže se plánovaly i pro další pevnosti, ale k jejich zavedení do výzbroje nedošlo a Libava by jimi s ohledem na zrušení pevnosti jistě vybavena nebyla.
Cesta do Libavy je dlouhá, stojí za návštěvu především v kombinaci s Klajpedou. V samotném městě byl jen malý provoz, ke všem opevněním se dalo pohodlně dojet autem a byla zde parkoviště. Nachytala nás jen místní specialita v podobě „úsporných“ semaforů, které nemají červenou pro odbočení doleva a musíte čekat na zelenou bez ohledu na hlavní směr.
stav: červen 2018
Foto: O. Filip 2018, J. Pavel 2018 (JP).
Literatura:
P. B. Kondratěnko Vojennyj port imperatora Alexandra III v Libavě
Fotoalbum – Libavskaja krepost. Batereja No. 6
Alexandr Širokorad: Libavskaja krepost – top-sekret Nikolaja II
Napsat komentář (zveřejnění proběhne zhruba za týden)