Pohoří Vogézy připadlo po vítězné prusko-francouzské válce spolu s Alsaskem Německu. Císařství však zde s výjimkou festu Kaiser Wilhelm I nebudovalo žádná opevnění. Překonání pohoří by Francouzům umožnilo ostřelovat a obsadit údolí Rýna a obejít tak silná opevnění Met, Thionville a Štrasburku. Výstavba opevnění se rozběhla až při mobilizaci v roce 1914 a pokračovala polním způsobem až do roku 1918. Ani na Francouzské straně nebyla žádná relevantní opevnění, až daleko v týlu zastaralé fortové pevnosti Langres a Besançon a jižně moderní pevnost Belfort.
Hlavní část pohoří s vyznačením původní hranice a stabilizace fronty. Jde o jedinou část německého území, kterou Francouzi dlouhodobě obsadili. Dononské postavení je severně mimo mapu. (Ondřej Filip 2025, mapový podklad Mapy.cz
Již v rané fázi války se zde Francouzi pokusili rozjet ofenzívu. Na frontě o délce zhruba 50 kilometrů skutečně postoupili až o dvacet kilometrů, ale k Rýnu se nikdy nedostali. Nejblíže byli na masivu Hartmannswillerkopf, kde jim chyběly jen stovky metrů, aby obsadili hranu pohoří a mohli začít pozorovat a ostřelovat rýnskou nížinu. Postup v náročném terénu se změnil v sérii šarvátek v roklích, na skalách a hustých lesích, které se postupně změnily na holou krajinu s torzy rozlámaných kmenů. Až do konce války zde nedošlo k většímu průlomu a obří bitvy musely být vybojovány v Belgii a severní Francii.
Hartmannswillerkopf
Hřeben o nadmořské výšce přes 900 metrů dominuje nad údolím Rýna, které leží o 600 metrů níže. Boje se soustředily především kolem vrcholu Hartmannswillerkopf (Vieil Armand). Začaly na konci roku 1914 a probíhaly po celý rok 1915. Posuny fronty však byly v obtížném terénu jen minimální a od ledna se již pozice nezměnily. Žádná ze stran už neměla chuť krvácet při útocích na vybudovanou obranu a probíhalo především ostřelování. Údaje o počtu padlých jsou často nadsazené, podle novějších výzkumů se mohlo za obě strany jednat o zhruba sedm tisíc mužů. Pro prostor, kde se většina akcí odehrávala na frontě dlouhé jen několik stovek metrů, je to i tak děsivé číslo. Po válce byl prostor prohlášen za památník, je udržován a nabízí zřejmě nejlepší ukázku opevnění Velké války, s koncentrací stovek objektů na několika čtverečních kilometrech.
Dostatek času umožnil stavět mohutné objekty, jako tento úkryt pro ošetřovnu v lokalitě Jägertanne.
Francouzská opevnění byla tradičně skromná a měla polní charakter. Stavebním materiálem byl převážně kámen, dřevo, kolejnice a vlnitý plech. Němci se naopak drželi svých vysokých standardů s využitím betonu, speciálních ocelových konstrukcí, traverz, zákopových štítů se střílnami i pancéřových prvků pro pozorování. Od dubna 1915 vybudovali nejen rozsáhlé zákopy, ale i impozantní soustavu betonových objektů, podzemních chodeb a technické infrastruktury.
Mapa s vyznačením naší trasy, která pokrývá většinu zajímavostí v oblasti. (Ondřej Filip 2025, mapový podklad Mapy.cz
Největší podzemní systémy vybudovali Němci v prostoru mezi skálou Aussichtsfelsen (dnešní vyhlídka s pomníkem) a kótou Hartmannswillerkopf, kterou ovládali Francouzi. Stlačený vzduch pro pohon sbíječek a vrtaček zajišťovaly odolné kompresorovny, umístěné v podzemních kavernách.
Hlavní podzemní systémy pod hřebenem s kótou Hartmannswillerkopf. Nejucelenější systém se nachází v prostoru objektu Feste Grossherzog. (Ondřej Filip 2025, mapový podklad Mapy.cz
Výchozím bodem je parkoviště (47.8583433N, 7.1487142E) nad památníkem. Od hřbitova jsme šli doleva prudkým svahem k francouzské pancéřové pozorovatelně pod kótou Roche Mégard. Odtud lze snadno dojít po modré značce na kótu Roche Sermet s vyčištěnými objekty, kde se nacházel jeden z mála francouzských podzemních systémů, dnes však uzavřený. Odtud je jen kousek na planinu, kde je u obřího kříže druhá francouzská pancéřová pozorovatelna.
![]()
Francouzská pancéřová pozorovatelna pod Roche Mégard.
|
![]()
Detail čelné stěny. Na stropě chybí otočná koupulka.
|
![]()
Stejná pancéřová pozorovatelna na kótě Hartmannswillerkopf.
|
![]()
Detail interiéru s otočnou kopulkou.
|
![]()
Vrchol skály Aussichtsfelsen s vylámanou střílnou pro moždíř.
|
![]()
Vchod do podzemního systému skály s ochrannou střílno.
|
Od skály jsme se trochu vrátili a vyrazili po žluté značce na jih prudce dolů. Pěšina vede přímo zákopem Himmelsleitergraben, kolem četných objektů a kaveren. Největší z nich je Feste Bamberk připomínající malý fort, s mohutným parapetem, nutným k obraně proti vyvýšeným pozicím Francouzů. Týl objektu chrání velká betonová kaponiéra, v jejíž podlaze zeje nebezpečná šachta do podzemí.
Poté žlutá značka odbočuje ke skále Unterer Rehfelsen Ještě před ní jsou po obou stranách hřebene nenápadné vchody do rozsáhlého a zajímavého podzemního systému, který však vyžaduje dosti krkolomný pohyb šikmými štolami. Větší systém kaveren, zpřístupněných turistům, je v samotném skalním bloku, kde jsou zřízena nová schodiště.
Svah pod skálou Rehfelsen, posetý objekty. Nelze rozeznat, které jsou pevnostní, ale podle světlé barvy zřejmě vesměs jsou z betonu či kamene.
![]()
Jeden z vchodů, zabezpečených lomením a střílnami.
|
![]()
Vchod s ochrannou stěnou. Nahoře je betonový kulometný objekt, napojený na podzemí.
|
Poté pěšina prudce sestupuje zákopem kolem dalších objektů, z nichž poslední disponuje mimořádnou výzdobou portálu. Následuje široká cesta k restauraci v lokalitě Hirtzenstein. Těsně před ní je vyčištěná a zajímavá moždířová baterie, složená ze dvou bojových objektů a úkrytu pro posádku. Bohužel jsme nestihli systém opevnění na skále jižně od restaurace.
Od restaurace, kde se můžete najíst, nebo jen doplnit vodu, jsme vyrazili do kopce ke dvěma objektům pro Fahrpanzery a poté dál po modré značce kolem dalších úkrytů. Cesta vede k restauraci Cantine Zeller, kde je ve velkém betonovém objektu velitelského stanoviště volně přístupná výstava vykopávek a zajímavých archivních fotografií pevnostních objektů. Dál vede cesta serpentinami, v níž se černají desítky úkrytů z oblouků vlnitého plechu, v tomto případě bez jakéhokoli zesílení.
Dvojice úkrytů Cantine Zeller. Nad nimi je mnoho neodolných dřevěných baráků.
Z páté zatáčky jsme odbočili na cestu Kreutzotterpfad (dnes cyklotrasa). Přímo u ní je velký úkryt Jagergfelsen se strmými schody, kterými se dostanete do objektu pro moždíř s dochovanou točnou lafety. Z jeho stropu je vidět další objekt pro stejnou zbraň, který však není zajímavý, protože interiér zavalil propadlý strop. Díky chráněnému umístění zde houstne počet budov infrastruktury, mezi nimiž je i bohatě zdobená kuchyně a přímo po cestou velká strojovna.
Z cyklotrasy, vedoucí po vrstevnici, jsme odbočili do prudkého svahu, kde stejně jako na opačné straně hřebene stoupá zákopem až na vrchol žlutá značka. Cestou je mnoho kaveren a také dva hezké objekty s pancéřovými pozorovatelnami. Níže položený Veilchenstein a nad ním Doppelkopf, který je kombinován s velkým kulometným objektem. Abyste se do něj dostali, musíte skálu obejít.
Poté jsme odbočili doleva na modrou značku, z níž lze asi po 300 metrech lze znovu odbočit doleva a sestoupit na boční hřeben Kardinalfelsen, kde je mnoho propojených a hezkých kavernových úkrytů.
![]()
Okraj skály Kardinalfelsen s malými úkryty.
|
![]()
Vchod do jednoho z úkrytů v nižší části skalního bloku.
|
Poté se již dostanete na svah pod vrcholem Hartmannswillerkopf, kde je opět mnoho objektů, mezi nimi i nejhezčí objekt pro moždíř a vyčištěný opěrný bod se zákopy, který vypadá jako ruiny starověkého města. V tomto prostoru byly i vstupy do hlavních podzemních prostor, ale jsou pečlivě uzavřené. Podle starších fotografií ale byly v dosti špatném stavu a byly by skutečně nebezpečné.
Velký úkryt „Karlsfeste“ v roce 1921, ještě s dochovaným stropem z klád a betonu o síle kolem 2,5 metru. Níže je i současná fotografie po destrukci stropu.
Vchodový objekt podzemního systému „Gewerkschaftstollen“ s ochrannou střílnou. Nahoře vyčnívá strop úkrytu „Karlsfeste“.
O kousek dál, již pod skálou Aussichtfelsen, kde jsme byli téměř na začátku, najdete podzemní strojovnu hlavní lanové dráhy se zbytky vybavení (1 na mapě), kompresorovnu (2), hezký povrchový úkryt „Wartburg“ a vůbec největší kasárna „Rocher Panorama“ v podobě dvoupodlažního úkrytu s velkým počtem sálů na obloucích z vlnitého plechu (3). Od nich jsme vyšli až na hřeben a po červené značce zpět na parkoviště.
Velký úkryt Rocher Panorama. Nad ním je vidět poslední sloup lanové dráhy a zcela nahoře kříž na skále Aussichtfelsen.
Buchenkopf (Tête des Faux)
Na vrchol jsme vyrazili po zelené značce z konce silnice u farmy Surcenord (48.1454153N, 7.1290344E). Po 1,4 km je přímo u cesty mezistanice lanové dráhy „Station König Ludwig“ a o sto metrů dále velký objekt pro ošetřovnu.
Úbočí hory s lanovkami. Většina bojových objektů se nachází podél trasy pozemní lanovky. (Ondřej Filip 2025, mapový podklad Mapy.cz
Poté jsme se kousek vrátili a vystoupali k horní stanici lanovky, kterou tvoří masivní odolný objekt s velkým sálem, kde byly vykládány odpojené vozíky lanovky. Materiál byl poté překládán na vozíky pozemní lanovky o délce přes půl kilometr. Velká část tratě zřejmě vedla tunelem z oblouků vlnitého plechu, obsypaného zeminou, takže byla nazývána “tunnelrollbahn”. Po zřetelné trase dráhy, kde stále leží zbytky plechových oblouků, snadno dojdete k horní stanici. Strojní zařízení bylo kompletně ukryto v odolném objektu, vozíky se však vykládaly venku.
Horní stanice lanovky v odolném objektu. V popředí je napínací kolo. Vozíky byly k tažnému lanu připevněny jednoduchými háky a na oběžnou kolejnici se zřejmě svěšovaly ručně.
Směrem k vrcholu následuje mnoho menších objektů a také vstupů do podzemí, stav chodeb však vesměs nebudí důvěru. Německé pozice končí obrovským dvoupodlažním objektem s hradbami a střílnami ze zákopových štítů. Před ním je velké množství španělských jezdců, které představovaly důležitou součást zdejších překážek. Zhruba 150 metrů od něj se nachází kóta Tête des Faux s kulatým francouzským objektem z betonu a kolejnic.
Dononské postavení
Tato lokalita byla opevňována již v rámci mobilizačního zesilování obrany a nikoli až v boji. Díky tomu nebyla výstavba omezována činností nepřítele a jsou zde i velké betonové objekty, pravděpodobně vycházející z typizovaných projektů.
Velká část hřebene je dostupná po úzké asfaltové silnici, k nejzajímavějším objektům je však nutné dojít. Jedná se především o dva mohutné úkryty podobného standardu, jaké byl užíván při armování fortových pevností. Cestu jsme začali na velkém parkovišti (48.5059642N, 7.1382403E).
Nejdůležitější objekty jižně od sedla Col du Donon. (Ondřej Filip 2025, mapový podklad Mapy.cz
Na hřebeni nad nimi je nejzajímavější kasematní baterie pro čtyři houfnice, jejíž objekt je dlouhý kolem 60 metrů. Další dvě baterie jsou jednodušší, s otevřenými postaveními pro děla a malými betonovými úkryty pro obsluhy a munici. Obě se nachází přímo u červené turistické značky. Ve zbytku lokality byly problémem oplocené obory a velmi nepřesné podklady, které jsme měli k dispozici.
Návštěva Hartmannswillerkopfu trvala 11 hodin čistého času, trasy ale můžete různě krátit a kombinovat. Občerstvit se můžete v restauraci Hirtzenstein, kde je zřejmě otevřeno celoročně a vo víkendech též v Cantine Zeller. Buchenkopf zabral bez cesty 4 hodiny, Dononské postavení by bez našeho zbytečného bloudění zabralo jen asi 2,5 hodiny a návštěva úkrytů a kasematní baterie by se dala stihnout za hodin u půl. Počítejte ale s tím, že něco zaberou přesuny po zdejších klikatých silničkách.
stav: duben 2024
Foto: O. Filip 2024
Literatura:
Detlef Bussat: Expedition Hartmannsweilerkopf 2.0., epubli, Berlín 2014
Hartmannswillerkopf – champ de bataille du front des vosges
Expedition Hartmannsweilerkopf 1914-18
Napsat komentář (zveřejnění proběhne zhruba za týden)