Po sérii porážek, které oslabily osmanské impérium vojska, bylo na konci 17. století Sedmihradsko připojeno k Habsburské monarchii. Stále však hrálo roli nárazníkového pásma mezi mocnostmi a tak bylo nutné jej opevnit. Nejdůležitější pevnost Karlsburg, pojmenovaná dle vládnoucího panovníka Karla VI, vznikla na místě původní římské pevnosti. Využila přitom prostor městského opevnění, z něhož byly převzaty dva bastiony, z nichž se staly asymetrické kavalíry uvnitř nových, větších bastionů na jižní frontě pevnosti. Hlavní část stavby probíhala v letech 1715-38 podle projektu italského architekta Viscontiho. Specifikem pevnosti byla opulentní výzdoba bran, o kterou se postarali sochaři z Vídně, zatímco odborné práce na samotném opevnění prováděli najatí specialisté z Itálie. Výzdoba měla zdůraznit moc a význam panovníka v regionu, který byl po dlouhou dobu vazalem osmanského impéria.
Původní městské opevnění, zesílené dvěma bastiony, které byly později včleněny do moderní pevnosti. Zajímavé je opevnění paláce a katedrály, které z nich vytvářelo jakousi citadelu.
Původní Viscontiho projekt pevnosti z roku 1714. Oproti finální podobě je zde i linie předsunutých opevnění, která nebyla postavena.
Vznikla na svou dobu moderní bastionová pevnost se sedmi ušatými bastiony a stejným počtem ravelinů. Později zesílily obranu kontrgardy před bastiony a některými raveliny, kasematové baterie, napojené na boky ravelinů a zárodky kleští, kryjící ucha bastionů, nikoli však celou kurtinu. Plánovaná předsunutá opevnění a samostatný fort na výšině Furcilor, asi 700 metrů jižně od pevnosti, však postaveny nebyly. Přesto se ještě v plánech z roku 1819 počítalo s Karlsburgem jako s pevností 1. třídy, zatímco Temešvár a Arad byly zařazeny do 2. třídy.
Plán současného stavu pevnosti s doplněním některých zaniklých částí, především příkopů před vnějšími prvky a míst, poškozených trasami komunikací. O. Filip 2018.
Osmanská říše už nikdy nedosáhla takové síly, aby vážně ohrožovala Sedmihradsko a tak pevnost prošla bojem až během uherské vzpoury, který vypukla v roce 1848. Císařským vojskům se nejprve podařilo zpacifikovat většinu Sedmihradska, ale v roce 1949 zaznamenali vzbouřenci značné úspěchy a pevnost Karlsburg zůstala odříznutá. Posádka byla slabá a osm tisíc útočníků mělo několikanásobnou přesilu, ale nedisponovala dostatečným těžkých dělostřelectvem. Neúspěšné obléhání trvalo od 25. března do 26. června a provázel jej především souboj pevnostních a obléhacích baterií, aniž by se obléhatelé pokusili o generální útok. Tehdejší typické problémy pevnostní války nejlépe ilustruje fakt, že v boji padlo 18 rakouských vojáků, zatímco dalších 354 zkosily nemoci.
Vlevo bastion Svaté Trojice (se starším bastionem uvnitř), uprostřed bastion Sv. Štěpána a vpravo bastion Evžena Savojského (také se starším bastionem). Kiki Vasilescu 2015, CC 4.0
Jak bylo na Balkáně obvyklé, byla i zastaralá pevnost stále užitečná jako opěrný bod proti jednotkám bez obléhacího dělostřelectva, především případným vzbouřencům. Pro posílení této funkce došlo k přestavbě části střílen a instalaci pancéřových desek se otvory pro pušky. Podle technického provedení lze odhadovat, že se tak stalo na konci 19. nebo na začátku 20. století.
V severozápadní části Rumunska, tedy před hlavním hřebenem Karpat a v průsmycích tohoto hřebene, najdeme i další rakouská a rakousko-uherská opevnění. Největší a nejmodernější je Arad s unikátním systémem opevnění generála von Harsche(1), jsme navštívili, ale většinu pevnosti užívá armáda a volně přístupné části jsou zcela zarostlé a poničené. Z Temešváru, který měl podobný charakter jako Karlsburg, zbyl v podstatě jen jeden bastion, naopak zcela se dochovala citadela ve městě Oradea u maďarských hranic. V Kluži (Cluj-Napoca) zůstaly jen malé pozůstatky citadely. Menší uzávěry byly i u města Déva nedaleko Karlsburgu a v některých horských průsmycích, kde bylo kolem roku 1876 vybudováno několik polopermanentních fortů. U obce Ghimeş vznikl systém blokhausů, další opevnění byla v průsmyku Turnu Roşu (Roter-Turm-Pass) a v dunajské soutěsce Železná vrata(2).
Rakouská a rakousko-uherská opevnění v Sedmihradsku (mapový podklad Google Maps)
Poznámky:
(1) Hrabě Ferdinand Philippe Harsch získal velké zkušenosti při obléhání pevností, například Prahy obsazené Francouzi, kterou v roce 1743 dobyl. Ve své další kariéře prosazoval originální systém opevnění, kombinující prvky bastionových a klešťových pevností. Charakteristické byly především zalomené kurtiny se šípovitými bastiony, mezi nimiž zůstalo tak zůstal prostor pro obrovské raveliny s bočními kasematami pro velké množství děl. Jeho netradiční systém byl realizován pouze v Aradu, a to v letech 1765-76. Tato pevnost tak patří mezi nejzajímavější na světě.
(2) Rakouské prameny v 19. století zmiňují uzávěr v Železných vratech, ale muselo se jednat o opevnění na pobřeží, neboť bastionová pevnost na ostrově Neu-Orschowa zůstala osmanské říši. Pevnost se čtyřmi bastiony a velkým množstvím kasematových porostor byla postavena začátkem 18. století, jenže v roce 1739 ovládli ostrov na základě mírové smlouvy Osmané. Přejmenovali jej na Ada-Kaleh (opevněný ostrov) a pevnost dál využívali a mírně rozšířili. V průběhu 19. století se na ostrov v mezinárodních smlouvách pozapomnělo a zůstal faktickou součástí osmanské říše i se svými obyvateli, kterým vládl úředník, vyslaný z Istambulu. Rakousko-uherské jednotky obsadily ostrov až v roce 1913 a šest let poté připadl Rumunsku. V šedesátých letech zmizel pod hladinou přehradní nádrže. Rumunský režim v megalomanském záchvatu vybudoval maketu části pevnosti s využitím originálních kamenných prvků na ostrově Şimian, asi dvacet kilometrů po proudu Dunaje. Vzniklo asi 700 metrů hradeb včetně střílen a velkorysých kasemat, dnes je však ostrov zcela opuštěný, celá „pevnost“ je zarostlá a jen málokdo zná kuriózní historii této ruiny.
Do města Alba Iulia a zmíněných lokalit lze dojet poměrně snadno po dálnicích přes Maďarsko. Pevnost se dochovala v téměř úplné podobě a v minulých letech byla za přispění fondů Evropské unie kompletně zrekonstruována. Kromě vyčištění příkopů a úpravy valů byla opravena i velkolepá sochařská výzdoba a dnes je spolu s historickou vnitřní zástavbou oblíbenou turistickou atrakcí.
stav: květen 2016
Foto: O. Filip 2016
Literatura:
Wiki: Pevnost Alba Carolina
Rudi Rolf: Festungsbauten der Monarchie, Prak Publishing, Middelburg 2011
Encyclopedia României: Obléhání Alba Iulia
Dorel Bondoc: Ada Kaleh
Vladimír Kupka: Stavitelé, obránci a dobyvatelé pevností, Libri 2005, str. 155-158 (Ferdinand Philippe Harsch)
Napsat komentář (zveřejnění proběhne zhruba za týden)