Opevnění u Kremže (Krems am Donau) je součástí linie na pravém břehu Dunaje. Toto místo má značný strategický význam a již během 1. světové války bylo opevněno hustou linií opěrných bodů polního opevnění (Brückenkopf Krems), podobně jako Bratislava a Vídeň, leč bez kaveren a betonových úkrytů. Na dominantním kopci nelze přehlédnout obrovský benediktinský klášter Göttweig, který je chráněn bastionovým opevněním.
Moderní opevnění u Kremže leží jižně od Dunaje, takže nechrání samotné město, které je na severu. Část objektů má za úkol bránit přechod přes řeku, další jsou za nimi a vytvářejí hlubokou obranu u silnic směrem na jih. Použity byly zřejmě jen objekty s věžemi z tanků Centurion, doplněné úkryty pro pěchotu z eternitových rour. Z toho lze usuzovat, že se jedná o opevnění, postavená až během osmdesátých let nebo dokonce na začátku let devadesátých. Není ovšem vyloučeno, že jsme nějaké starší objekty nenašli, mohly by zde být například kasematy s rychlopalnými kanóny pro postřelování řeky.
Na rozdíl od podobných objektů z okolí Vídně nebo Lince nemají zdejší Centuriony žádná otevřená bojová stanoviště, spojená s interiérem (tzv. “kampfdeckung”), ačkoli některé disponují slepými šachtami, které původně mohly být určeny právě pro tento účel. Specifické je používání košů z pletiva, naplněných kamením (gabionů), které omezují palebné sektory zbraní a výměnou za to poskytují věžím maskování a ochranu, pravda v poněkud pochybné kvalitě. Odolnost opevnění je standardní, tedy nevalná, neboť chybí jakékoli odolné uzávěry vstupních otvorů, jejichž roli suplují obyčejné plechové dveře a také četné plechové komínky mají nulovou odolnost.
Výzbrojí objektů byly věže z vyřazených tanků A41 Centurion (pravděpodobně verze Mk 3 z padesátých let), které Rakušané nakoupili v Nizozemsku jakožto vyřazené. Nizozemci je ještě v době jejich aktivní služby přezbrojili z 90mm kanónů na podstatně výkonnější 105mm kanóny L7. V době jejich instalace v Rakousko šlo o desítky let starý typ věží, jejichž pancéřování nemělo šanci ani proti starším tankům Varšavské smlouvy se 100mm kanóny, natož proti tehdejšímu standardnímu tanku T-72 se 120mm kanónem.
Klasické starší objekty v podobě kvádru, opatřeného dvojicí pancéřových desek pro původem sovětský 76mm divizní kanón vz. 42 ( ZiS-3) na jednoduché pevnostní lafetě a pro kulomet, lze najít až v předpolí, v prostoru mezi Dunajem a hranicí s Československem. Jde je o několik řídce rozmístěných objektů, blokujících vybrané silnice.
Srovnání starého objektu se 76mm kanónem a kulometem, používaného u hranic a moderního objektu pro věž z tanku Centurion z prostoru Kremže. O. Filip 2018
Kremže
Nejseverněji leží dvojice Centurionů, které jsou ve svahu nad dálnicí a dá se k ním dojít z jihu od obce Brunnkirchen. Další Centurion je východněji u obce Hollenburg, ale je zcela zarostlý.
Na úpatí kopce s klášterem je dvojice propojených objektů pro věže Centurion, bohužel dveře jsou zamčené a dá se jen nahlédnout do chodby. Jižněji umístěný Centurion je na soukromé zahradě.
Na protějším svahu lze najít atypickou betonovou pozorovatelnu, dvojici úkrytů (u severnějšího z nich bylo možné alespoň slézt šachtou do vstupní chodbičky) a objekt pro věž Centurion s pěknou maskovací nástavbou.
U silnice východněji je nejprve skupina tří uzavřených úkrytů a na pravém křídle jeden Centurion a za ním velký úkryt ze dvou eternitových rour, propojených chodbičkou. Lze se dostat do přístupových chodeb, vytvořených z trámů a gabionů, které by byly v případě zásahu pastí pro posádku a už nejsou v nejlepším stavu.
Směrem na východ následují tři Centuriony u křižovatek, ten nejvzdálenější však posloužil jako základ pro chatu a je oplocený.
Poslední malý uzávěr je u poutní kaple Maria Ellend, kde lze zaparkovat a tvoří jej tři Centuriony, rozmístěné na okraji lesa po obou stranách komunikace. U nejsevernějšího z nich je k vidění překážka z rozscháčů, ale jeho majitel jej využívá a je důkladně oplocený.
Zwentendorf
Z nedaleké obranné linie na břehu Dunaje se nám zatím podařilo lokalizovat pouze osm objektů v okolí proslulé jaderné elektrárny Zwentendorf a u vodní elektrárny Altenwörth. Objekty jsou přímo na břehu u cyklostezky a střídají se zde Centuriony a kasematy pro boční a kosé palby automatických protiletadlových kanónů, pravděpodobně 40 mm Bofors L 70. Do jedné z nich se dalo dostat, ostatní objekty jsou uzavřené.
Staré uzávěry u hranic
V první fázi výstavby, zřejmě už v šedesátých letech, byly některé silnice z Československa zajištěny objekty první generace. Nejčastěji se jednalo o kasematy pro sovětský protitankový kanón a kulomet, postřelující silnici čelní palbou. Řada komunikací zůstala nekrytá a později byla hlavní obrana vybudována až na jižním břehu Dunaje, takže na rozdíl od podobných objektů u Vídně nebyly kasematy modernizovány přestavbou na objekty pro věže Centurion.
Mimo vegetační období můžete přímo ze silnice z Mikulova na Vídeň spatřit kasematu pro kanón a kulomet, ležící jižně od obce Drasenhofen. Další objekt stejného typu je na okraji vinice na druhé straně silnice, ale nedalo se do něj dostat. Třetí objekt je asi čtyři kilometry východně, u lomu nad obcí Falkenstein a i on má stejnou výzbroj.
Dalších skoro čtyřicet kilometrů zřejmě žádné uzávěry nejsou a největší objekt starého opevnění najdete až obce Jetzelsdorf, nad parkovištěm v zatáčce staré vedlejší silnice. Je výjimečný tím, že nad patrem s kanónem a kulometem je nástavba se střílnou pro tarasnici. Deset kilometrů východně, u obce Obernalb, je objekt maskovaný jako vinný sklípek.
Lokalita patří v rámci rakouského poválečného opevnění k méně zajímavým, protože je typově chudá a všechny objekty s výjimkou malé pozorovatelny jsou uzavřené. Na druhou stranu to může být zajímavé zpestření, pokud se budete pohybovat na Jižní Moravě nebo po Dunajské cyklostezce. V Kremži lze navštívit i slavný klášter, od něhož vede naučná stezka po zrekonstruovaných zákopech Předmostí Kremže z období první světové války, jde však o mnohem méně zajímavé opevnění, než v Bratislavě. Zajímavější jsou objekty u hranic, zvláště pak tři kasematy poblíž Mikulovam, z nichž dvě by měly být přístupné.
stav: duben 2016 (Kremže a Zwettendorf), leden 2015 (opevnění u hranic)
Foto: Ondřej Filip 2016, Radek Hrabčák 2015 a 2016 (RH)
Napsat komentář (zveřejnění proběhne zhruba za týden)