Opevnění hory Blegoš
Opevnění: JUGOSLÁVSKÁ   Téma:

(Slovinsko) – Gorenja Vas
Napsal: O. Filip (výrazně upravený článek z roku 2005)
objekty: lehké, malé typové, atypické, podzemní úkryt
Kolem hory Blegoš se nachází jeden z nejhezčích úseků jugoslávského opevnění, složený především z lehkých objektů. To nejzajímavější v podobě dvou atypických objektů a velkého úkrytu najdete přímo na vrcholu hory, v nadmořské výšce 1562 m.

Výzbroj jugoslávského opevnění měly podle původních plánů tvořit československé pevnostní zbraně, tedy těžké kulomety v provedení M a D, zbraně L1, G (9 cm minomet) a Y (10 cm houfnice). Dodávky ale nejprve vázly na nutnosti pokrýt potřeby československého opevnění. Po Mnichovu se zbraně uvolnily, ale po okupaci zbytku republiky Němci kladli překážky a z celé věci sešlo. Jugoslávie měla nicméně k dispozici značné množství polních zbraní, které u nás zakoupila v průběhu třicátých let.

Ve srovnání s postavou italského vojáka na nedokončeném objektu je dobře patrná velikost střílny P3.

Hlavní výzbrojí malých typových objektů ve střílnách P1 byly těžké kulomety vz. 37, které měly být umístěny v sofistikované lafetě s těsnící koulí. Po rozhodnutí použít v nouzi další typy kulometů včetně vodou chlazených zbraní Schwarzlose musely být lafety upravovány a do útoku na Jugoslávii se je nepodařilo vyrobit a instalovat ve větším počtu. V lehkých kulometných objektech MG byly používány lehké a těžké kulomety na jednodušších lafetách, lehké kulomety také tvořily výzbroj obloukových střílen P3. V hnízdech PMG byly jen primitivní betonové střílny, do nichž posádku vsunula pušky nebo lehké kulomety.

Vlevo je kulomet Schwarzlose ve střílně pro typové objekty s těsnící koulí, vlevo lehký kulomet vz. 26 ve střílně lehkého objektu. Dobře je vidět ochranná posuvná deska, opřená o dvě kolečka.

Protitankovou výzbroj lehkých objektů tvořily československé 3,7 cm polní kanóny, které posloužily i jako nouzová výzbroj objektů, určených pro speciální zbraně L1. Nouzově byly používány i další zbraně, například staré lodní kanóny Škoda ráže 4,7 cm. V jediném dělostřeleckém srubu byly použity polní kanóny ráže 105 mm.

Detail dvojité střílny, která se používala v malých vyvýšených věžích lehkých objektů MG. Vlevo je vidět posuvná deska s otvorem pro hlaveň kulometu, zakrytým pancéřovou vložkou o síle 2,5 cm s pozorovacím průzorem. (Denkschrift über die jugoslawische Landesbefestigung)

Železobetonová věž malého typového objektu s obloukovou střílnou P3. Toto poměrně odolné řešení umožňovalo pozorování a palbu lehkého kulometu v sektoru 160°. (Denkschrift über die jugoslawische Landesbefestigung)

 

BLEGOŠ

Blegoš je s nadmořskou výškou 1562 m druhým nejvyšším vrcholem Škofjalockého pohoří. Měl značný význam pro udržení klíčového uzávěru Trata v údolí u obce Gorenja Vas, ležící sedm kilometrů jižně. Úbočí hory byla zabezpečena množstvím lehkých objektů, na vrcholu byly postaveny dva velké atypické kulometné objekty a unikátní podzemní úkryt. V noci ze 7. na 8. dubna 1941 se Italové pokusili na Blegoš zaútočit, ale byli snadno odraženi. Možná se ale jednalo jen o průzkum bojem, neboť jugoslávská armáda se v tu dobu začínala hroutit pod tlakem přesily a národnostních třenic. Krátce poté došlo k ústupu z celého opevnění na západě a Italové mohli 13. dubna opuštěná opevnění slavně obsadit.

Črni kal a Prva ravan

Výchozím místem je parkoviště v sedle Črni kal, odkud je to na Blegoš jen 440 metrů převýšení. Mapa ukazuje silnici z jihu, ale to je ve skutečnosti problematická lesní cesta a podstatně lepší je silnice z východu přes Javorje.

K první malému typový dojdete po cestě na sever a je vzdálen asi 150 metrů. Je zajímavý tím, že má střílny na obranu týla. Následně lze vyrazit nahoru nebo jít po mírněji stoupající cestě na vrchol Prva Ravan (1289 m), kde je velmi pěkný malý typový objekt.

Vlevo je malý typový objekt na kótě Prva ravan s věží, vybavenou střílnou P3. Vpravo je atypický objekt u sedla Črni kal s dvojicí střílen pro obranu týlu. Úhel palby hlavních zbraní je pouze 45°. (Ondřej Filip 2021, podle O. Gregara)


Atypický malý typový objekt u sedla Črni Kal. Střílnová deska je maskována omítkou.


Malý typový objekt na kótě Prva ravan.

Blegoš

Po návratu na rozcestí je nutné pokračovat na západ. U cesty leží převrácený lehký objekt a o kousek dál je vlevo na hraně svahu s výhledem kryté kruhové kulometné hnízdo s dlouhou přístupovou chodbou a naproti němu na pravé straně zarostlý lehký objekt typu MG s pancéřovou deskou. Poté je nutné vyrazit po poněkud zarostlých cestách na vrchol hory.

PMG – objekt pro lehký kulomet, 2 x TK – atypický objekt pro dva těžké kulomety. (Ondřej Filip 2021,mapový podklad Mapy.cz)

Za kótou Velký Blegoš jsou dva malé objekty typu PMG, pod horním z nich je unikátní podzemní úkryt se dvěma vstupy. Na vrcholu hory je atypický objekt pro dva kulomety, který ale sloužil jako zázemí vysílače a je zavřený. Níže položený objekt se zajímavou dvoupodlažní konstrukcí a 30 metrů dlouhou přístupovou podzemní chodbou je velmi zajímavý.

Cestou k chatě na Blegoši je několik lehkých objektů a přímo nad chatou dvě otevřená kulometná stanoviště, která jsme neviděli nikde jinde.

Spodní kulometný objekt na Blegoši. Vstupní chodba je na plánku zkrácena o 11 metrů. (Ondřej Filip 2021, podle O. Gregara)


Lehký objekt na jižním úbočí Blegoše.


Objekt PMG pro lehký kulomet nad podzemním úkrytem. Slabá přístupová chodba neodolala přírodním vlivům.


Níže položený objekt PMG, nad nímž je vidět objekt z předchozího snímku.


Jedna ze vstupních chodeb do unikátního podzemního úkrytu.


Stropy dvou propojených objektů těsně pod vrcholem Blegoše.


Horní střílna níže položeného velkého objektu pro dva kulomety.


Přístupová chodba do objektu je z velké části pouze vylámána do skály.


Lehký objekt pod svahem západně od vrcholu.


Jedno z neobvyklých palebných postavení pro kulomet těsně nad chatou.

Objekty pod chatou na Blegoši

U rozcestí pod chatou leží dva zajímavé malé typové objekty, poškozené pravděpodobně italskými zkouškami, jeden přímo na cestou a druhý nedaleko pod rozcestím. Od něj lze dojít po sotva znatelné cestě do týlu, kde je v prudkém svahu malý typový objekt objekt s dvojicí střílen a studnou.

Neobvyklý malý typový objekt pro dva kulomety se studnou. Jejich osy svírají úhel 110°, jedna tedy vede čelní palbu podobně jako u československého lehkého objektu B-110. (Ondřej Filip 2021, podle O. Gregara)


Málo obvyklá varianta malého typového objektu se střílnami, svírajícími úhel 100°.


Týlová stěna typového objektu s věží. Vlevo od dveří je otvor pro odtah vzduchu a granátový skluz.


Interiér objektu, kde je dobře vidět velký rozdíl v úhlu, který svírá osa střílny s rovinou stěny.


Tentýž objekt s viditelnými poškozeními.


Detail střílny P3, jejíž pancíř o síle přibližně 10 cm neodolal palbě granátů střední ráže.


Jedno z kruhových postavení pro kulomet. Přístup umožňovala dlouhá chodba s odpočinkovým výklenkem.

Malý Blegoš

Poté lze po mírně klesající cestě, která zatáčí doprava a obchází část masivu Blegoše ze severní strany. U cesty je několik lehkých objektů, z nichž nejzajímavější je otevřené kulometné hnízdo na strmém skalním ostrohu pod cestou. Ve vhodném místě je nutné odbočit na sever, kde je nevýrazný hřeben Malý Blegoš. Po obou stranách hřebene se nacházejí jednostranné malé typové objekty s nedokončenými terénními úpravami. V okolí je několik hezkých lehkých objektů a kruhové kulometné hnízdo. Poté se lze po stoupající cestě vrátit na parkoviště Črni Kal.


Levý typový objekt. Asfaltová izolace ukazuje, kde měl být zához.


Vchodová střílna objektu a nasávací potrubí ventilátoru. Stejně jako v našich objektech byla uvnitř ponechána výdřeva.


Strop pravého jednostranného objektu.


Objekt je vestavěn do jámy, vylámané do skály.


Maskování lehkého objektu balvany, zavěšenými na drátech.


Neobvykle rozdílné řešení střílen. Levá je zapuštěná a venku má ozuby, pravá lícuje s vnějším povrchem stěny.

 

Výlet na Blegoš zabere většinu dne, není však nějak zvlášť fyzicky náročný a celková trasa je zhruba 9 kilometrů. Pokud byste měli málo času, lze vynechat boční hřebeny Prva ravan nebo Malý Blegoš a jít rovnou nahoru, což by se dalo stihnout za 2 hodiny. Díky tomu, že většina objektů je situována v přehledných listnatých lesích a v případě vrcholu Blegoše na horské louce, je hledání objektů celkem bezproblémové. Chata pod Blegošem nabízí rychlé občerstvení, a to především v podobě národních specialit jako ričet a jota.

stav: červenec 2004 a srpen 2021

Literatura:
Miloš Habrnál a kolektiv, „Rupnikova linie“ a ostatní Jugoslávská opevnění, FORTprint, Dvůr Králové nad Labem 2004
Miloš Habrnál a kolektiv, Rupnikova Črta in druge jugoslavjanske utrdbe iz obdobja 1926-1941, FORTprint, Dvůr Králové nad Labem 2005
Geopedia interaktivní mapa Rupnikovy linie

Komentářů: 3

 1. bunkrowiec.com.pl, 15.11.2008:

  MarrafHi.
  I have on my web site many pics from Slovenija. Linia Rupnika and Alpine Wall.
  If you need somethings info send my email.
  http://www.bunkrowiec.com.pl/slowenia

  regards from Poland

 2. David, 29.2.2012:

  Cesty na BlegošAhoj. Posílám odkaz na slovinské stránky věnované horám obecně. Tento je na horu Blegoš http://www.hribi.net…legos/21/176 . Dole jsou popisy (včetně fotek) cest na vrchol. A je tam spousta fotek zmíněných objektů.

 3. Jozef Božič, 7.12.2021:

  V tom poškodenom mt/18 zomreli dvaja vojaci. Potom boli zhromaždeni dobrovolci na utok na talianske opevnene kasarne, kde ale našli len teple postele.

  https://www.rapalskameja.si/zemljevid/

  Na svahu južnejšje je ešte jeden težki kulometni objekt, ostrelujeci hraničnu cestu.

  https://www.youtube.com/watch?v=i796giPYcWs

Napsat komentář (zveřejnění proběhne zhruba za týden)

 

Publikováno: 4.12.2021 19.20 , Komentáře (3)