Opevnění průsmyku Restefond
Opevnění: FRANCOUZSKÁ   Téma:

(Francie) – SF Dauphiné
Napsal: O. Filip
objekty: 2 tvrze, aktivní úkryt, předsunuté postavení
Jedinou spojnici mezi údolími řek Tinée a Ubaye brání uzávěr Maginotovy linie, složený ze dvou nedokončených tvrzí. Vzhledem k nadmořské výšce průsmyku, přesahující 2600 m, jde o jedny z nejvýše položených pevnostních objektů v Evropě.

Oblast kolem italského města Cuneo sice odděluje od údolí řeky Tinée poměrně vysoké pohoří, před druhou světovou válkou však hranice částečně vedla přímo údolím Tinée. Přístupu z tohoto údolí dál do francouzského vnitrozemí brání další horský hřeben, přičemž kvalitnější komunikace vedou pouze na jih podél řeky, kde postup blokuje tvrz Rimplas, nebo na severozápad přes průsmyk Restefond. I přes značnou nadmořskou výšku chránila tento průsmyk dělostřelecká tvrz, která je nejvýše umístěnou velkou tvrzí Maginotovy linie, i když je dokončena pouze část jejích objektů.

Trasa je popsána směrem od jihovýchodu, tedy při příjezdu od opevnění Alpského valu v údolí Stury, případně od tvrze Rimplas. Prudké stoupání do průsmyku začíná za obcí Le Pra.

(Vpravo nad silnicí u obce se nachází předsunuté postavení Le Pra, složené z několika kulometných objektů, které je dět přímo ze silnice, avšak z časových důvodů jsme jej nenavštívili).

Po přibližně 7 kilometrech prudkého stoupání se před vámi objeví několik budov bývalých kasáren. Několik set metrů vpravo od silnice se nachází sedlo (2251 m), které je chráněno předsunutým postavením Fourches, ačkoli sedlem nevede žádná větší cesta. Postavení se skládá z několika objektů, levý však není propojen podzemím. V době naší návštěvy však byly všechny vchody do objektů uzavřeny. Kromě obvyklých střílen FM typu A jsou dva hlavní bojové objekty vybaveny pancéřovými střílnami pro kulomet Hotchkiss na pevnostní lafetě.

(Vpravo od průsmyku se na ostrohu kopce tyčí pevnostní stavba z 19. století, označovaná jako fort Fourches (1), byť se jedná spíše o kasárenskou budovu, opatřenou střílnami. Zajímavostí je zachovalé pancéřové strážní stanoviště v rohu budovy. Nalevo od průsmyku Fourches by se ve vzdálenosti asi půl kilometru měl nacházet blokhaus Ventabren s několika kulometnými střílnami. Podobné lehké objekty jsou v Alpách vzácné, a to zvláště ve velkých nadmořských výškách. Od blokhausu by měl být skvělý výhled.)

Od průsmyku Fourches dojedete asi po 5 kilometrech do levotočivé zatáčky u sedla Respaillon (2513 m), kde je malé parkoviště. Pokud se vydáte podél silnice vzhůru, dojdete po přibližně 150 metrech k pěchotní tvrzi Granges Communes. Tvrz se skládá pouze z malého vchodového objektu a čtyřzvonového pěchotního srubu, její interiér se zachovalou strojovnou však stojí za prohlídku a celkově je tvrz velmi fotogenická.

Asi po 3 kilometrech dorazíte do sedla (2715 m), kde se silnice stáčí o 180° a obchází protáhlý hřeben, na němž se nachází tvrz Restefond. Doporučuji však nejprve odbočit v sedle doleva a po okružní jednosměrné silnici dojet na protilehlou stranu hory Cime de la Bonette (2860 m). Zde se nachází parkoviště a dá se odtud pohodlně dojít na vyhlídkovou plošinu na vrcholku, odkud je skvělý výhled na tvrz Restefond a aktivní úkryt Col de Restefond. Po návratu na hlavní silnici dojedete po několika stech metrech přímo k vchodu do tvrze, kde se dá opět zaparkovat. Namísto nedokončeného vchodu je zde pouze betonový tunel uzavřený ocelovými vraty. V době naší návštěvy byla vrata důkladně zavařená, krátce nato však bylo podzemí údajně opět přístupné. Nad vchodovým objektem se nachází objekt „komín“ a vlevo od něj polozasypaná šachta po nedokončeném objektu. Dělostřelecký srub tvrze je velmi pěkný a fotogenický, stejně jako oba pěchotní sruby, které se nacházejí blízko něj na svahu přivráceném k nepříteli. Kolem jsou vidět pozůstatky stavby – základy lanové dráhy, nádrže na vodu a podobně.

Asi kilometr pod tvrzí se přímo u silnice nacházejí dva vchody do malé tvrze Col de Restefond. U vchodů lze zaparkovat a jsou otevřené, podzemí je však kompletně zatopené. Pokud přejdete hřeben nad vchody, dojdete k blízkému bojovému objektu. Nedaleko od úkrytu se nad silnicí nachází skládka nezabudovaných pancéřových prvků. Nacházejí se zde mimo jiné střílny pro zbraně ráže 75 mm a minometné střílny pro levý dělostřelecký srub tvrz Restefond.

(Asi kilometr vzdušnou čarou pod vrcholem Cime de la Bonette se nachází sedlo Moutiére (2454 m), kde se nachází pěchotní tvrz Moutiére, složená z malého vchodového objektu a dvou bojových objektů – jednoho se zbraní JM druhého se zvonem GFM. Nejlepším přístupem k tvrzi je zřejmě cesta, odbočující ze silnice doleva asi 2 km pod úkrytem Col de Restefond. Tvrz je však odtud vzdálena nejméně 4 kilometry.)

Po dalších třech kilometrech dorazíte k místu, kde se po obou stranách silnice rozkládají kasárna Restefond (2). Tvoří je několik typických podlouhlých baráků a také velký obdélníkový objekt, opatřený střílnami pro blízkou obranu. Jeho interiér je přístupný, avšak dosti zdevastovaný. U kasáren leží pět zvonů, určených pro dělostřeleckou tvrz (čtyři zvony GFM, z nichž některé mají různé deprese střílen a jeden zvon CLG). Prudký sestup, který řádně prověří brzdy vašeho vozu, končí až po 20 kilometrech v údolí řeky Ubaye o přibližně 1400 metrů níže.

Předsunuté postavení Fourches. Objekt v pozadí není napojen na podzemí. (MD)

Miniaturní vchodový objekt tvrze Granges Communes, vyzbrojený jedním lehkým kulometem. Vlevo je vidět část nedokončené kamenné rovnaniny. (MD)

Jediný bojový objekt tvrze, vybavený dvěma zvony CJM a dvěma zvony GFM. V pozadí je vidět parkoviště v sedle Respaillo (2513 m). (MD)

Strojovna tvrze Granges Communes, vybavená kapotovanými agregáty CLM o výkonu 15 hp. (OF)

Pohled na tvrz Restefond z hory Cime de la Bonette (2860 m). Dobře je patrný především třízvonový pěchotní srub B4. V pozadí u silnice jsou též vidět oba vchody malé tvrze Col de Restefond. (MD)

Dělostřelecký srub B6. Střílna vpravo je určena pro houfnici vz. 31, zbývající dvě střílny pro kanóny vz. 32. (JP)

Pěchotní srub B4, vybavený zvony CJM a GFM a pozorovacím zvonem. V pozadí je vidět silnice od tvrze Granges Communes. (JP)

Levý vchod malé tvrze Col de Restefond, vybavený zvonem GFM. Pravý vchod je až na absenci zvonu velmi podobný. (JP)

Bojový objekt tvrze Col de restefond, vybavený zbraní JM a zvonem GFM. (JP)

Střílna pro nepostavený dělostřelecký srub tvrze Restefond, která dodnes leží nedaleko tvrze Col de Restefond. (MD)

Tři z pěti zvonů, určených pro tvrz Restefond, které se nachází u kasáren Restefond. Uprostřed leží zvon CLG, po stranách stojí zvony GFM. (JK)

Hlavní objekt kasáren Restefond, opatřený střílami pro blízkou obranu. (JP)

Popisovaná trasa (pokud se tedy nevydáte na tvrz Moutiére) se dá stihnout za několik hodin, neboť všechny objekty se nacházejí u silnice. Vzhledem k velké nadmořské výšce se zde nabízejí nádherné výhledy a i z toho důvodu patří návštěva nejvýše položených tvrzí Maginotovy linie mezi velmi pěkné zážitky. Všechny objekty se nacházejí ve zcela neobydlené oblasti, potkáte však u nich hodně turistů. Pokud vás zajímají také pancéřové prvky, určitě si nenechte ujít prohlídku střílen a zvonů pro Restefond, které se nedočkaly svého účelu.

stav: červenec 2000

foto: J. Pavel 2000 (JP), M. Dubánek 2000 (MD), Ondřej Filip (OF), J. Kryštůfek 2001

Literatura:

Alsace – La Ligne Maginot (ALMA)
Bernard Cima, Raymond Cima: La Ligne Maginot
Jean Puelinckx, Olivier Koch: La Ligne Maginot (Projet Fortiff)

Komentářů: 12

 1. Faudy, 11.7.2007:

  Cervenec 2007Fourches – bojovy objekt JE propojen dlouhou podzmni chodbou, podzemi je preistupne. Chodba vede nejprve dolu, kde je asi odvodneni a pak nahoru do boj. objektu. Vstup je mozny z obou boj. obj. vpravo i z „vchodaku“. Podzemi z prefabrikatu jako na Larche.
  Granges Communes – pristupne pres vchodak i nouzak
  Rastefond – otevreny vchodak, uvnitr navaty snih, dale pak misty led. Otevren i nouzak na srubu. Ve srubu jsou oba kanony 75/32 v PARADNIM stavu(hlavne v.cislo 20 a 21), 75/31 chybi.
  Col de Rastefond – podzemi by se dalo projit, je tam ale blato, na schodech mnoho snehu, ktery asi po roztati zatopi podzemi.

 2. Jirka Franek, 17.7.2007:

  Col de RestefondObe horni pevnosti na Restefondu by mely byt normalne pristupne, prvni pristupnou objektem u cesty a nize polozenou jsme prosli v roce 2005 (opravdu je v ni dost bahna, snehu a ledu), druhou v roce 2006, ale vzhledem ke snehu az pri druhe navsteve prusmyku. Pokud tam nekdo pojedete prilis brzy, tak jsou vchody jeste pod snehem. Snih ve vchodech bude odtaty NEJDRIVE behem cervna – hlavne u horni pevnosti, ktera je pristupna jen portalem primo u cesty a pak dlouhou chodbou. U tohoto portalu asi dost zalezi, jestli nekdo na podzim zavre pancerove dvere… Pokud ne, tak je snih jeste nekolik metru za vchodem a ta hromada se preleza pod stropem. :-)

 3. O. Filip, 21.7.2007:

  Díky všem průzkumníkům za aktuální informace o pevnostech. I na nejnovějších pláncích je chodba na levý objekt (blok 6) AP Fourches značena jako nepostavená. Opravdu tam je?

 4. Faudy, 8.10.2008:

  Byl jsem letos zase na Rastefondu (dvere byly jenom zavrene, nezamcene), ale na to Fourches jsem se nedostal pro dokumentaci te chodby :o]
  Tvrz Moutiére je volne pristupna pres VO, generatory tam nejsou. Do B2 je urizly zebrik, nicmene se tam da vylezt nebo se spustit pres nouz. vychod. Od severu je cesta az na prusmyk Moutiere v sotoline, od jihu je tam asfaltka.

 5. Faudy, 24.1.2011:

  Chodba na AP Fourches
  http://faudy.rajce.idnes.cz…2.jpg

 6. Jirka, 17.8.2014:

  AP Fourches – chodba k B6 opravdu existuje. Granges Communes – otevřeno. Restefond – otevřený NV a příkop není hluboký. Oba kanóny jsou zachované. I samotná cesta průsmykem je super zážitek.

 7. radim, 19.8.2015:

  Stav k 1.8.2015:
  Malá tvrz Col de Restefond zavřená (vchody sou zavařený). Velká tvrz Restefond je otevřená, dá se vlezt vchodem u silnice a dělostřeleckým srubem. Bacha na chybějící poklopy kanaliazce a jímek na vodu. Malá tvrz Granges Communes otevřená, zajímavá. Do podzemí se musí přejít přes sněhovou závěj :-). Obě předsunutý postavení sou vidět ze silnice, ale nebyl čas :-(

 8. Lukáš, 1.8.2017:

  Tvrz Restefond má otevřený vchod i nouzový výlez v dělostřeleckém srubu. Prohlídka je moc zajímavá, ve srubu jsou zachované kanony, v podzemí pak strojovna a řada dalšího vybavení. Zajímavá je i nedokončená část podzemí pod plánovaným blokem 5.

  Tvrz Granges Communes je otevřená a má volně přístupné podzemí, které je velmi zajímavé. V knize Hommes et ouvrages de la ligne Maginot – Tome 4 je na str. 46 podrobný plán podzemí tvrze s popisky.

  Avant post Fourches je také volně přístupný, ale kolem bylo hodně lidí, takže jsme dovnitř nelezli.

 9. kk, 29.8.2017:

  Grande Comunes
  Otevřené, stav bojového objektu odpovídá popisu. Strojovna je rozkradená, ve Francii jsou stejní idioti jako v ČR. Nejvíce to odnesly generátory, žárovky a lampy obecně. Jinak rozhodně stojí za návštěvu.

  Restedorf
  Navštíven vchoďálem, zbyla v něm jen malá hromádka sněhu. Celé to bylo nádherné, protože jsem se minule nedostal dovnitř a teď jsem doufal . V dělostřeleckém srubu jsou opravdu dvě „delší“ hlavně, impozantní objekt s výtahem, vzduchotechnikou atd. Patří k tomu nejlepšímu co se dá vidět. Podzemí je rozsáhlé a v rozestavěných částech plné krápníků, nejdelší brčka mají snad dva metry. Pěkné jsou i ohromné šablony na betonáž klenby sálů co jsou složené v jednom z nich. Naproti domu generátory jsou zničené a zůstaly jen motory. Není v nich měď na ukradení.

  Col de Restefond
  Tentokráte spolehlivě uzavřena a na pravém vchoďáku je nějaká elektronika.

 10. kk, 17.11.2017:

  Moje fotky jsou zde: http://liskka.rajce.idnes.cz/Prusmyk_Restefond_08_2017/ . Pro případné otázky mám mail pisu_lisce@seznam.cz .
  Zdraví kk

 11. Almir, 3.7.2019:

  Ahoj
  RESTEFOND: Byl jsem tam na začátku prázdnin a stále tam je dost sněhu. Hlavní vchod jsem nenašel protože byl pod sněhem. Nahoře u dělostřeleckého srubu je otevřený nouzový vchod kterým se dá dostat dovnitř někdo tam udělal žebřík do příkopu. Podzemí kompletně přístupné jen místama je sníh a nedá se přez něj dostat. Dolní patro je kompletně pod vodu cca 10 cm vody doporučuji si vzít holinky :) všude tam teče voda jak taje sníh. Jinak je to tam bezpečné stropy drží pozor na díry v podlaze jsou plné vody.

 12. FortMan, 22.9.2019:

  Popisované objekty se nacházejí v nádherné krajině.Nad kasárenskými objekty Camp des Fourches ,které jsou po rekonstrukci se za 2 hod. dostanete k Blockhausu de Pelousette ve výšce 2750m.Kasárenská budova pro 100 mužů je celkem v dobrém stavu.
  – Ouvrage de Restefond je přístupný bez sněhu

Napsat komentář (zveřejnění proběhne zhruba za týden)

 

Publikováno: 24.3.2005 19.21 , Komentáře (12)