OSOVEC
Široké rozbahněné údolí řeky Biebrza vždy tvořilo přirozenou překážku postupu z oblasti Východního Pruska na jihovýchod. U přechodu řeky nedaleko vesnice Osovec vybudovalo carské Rusko silnou uzávěrovou pevnost, která díky rozsáhlým modernizacím obstála v bojích 1. světové války.
Po válce připadlo území Polské republice, strategický význam pevnosti však zůstal zachován. Důležité objekty byly udržovány a již ve dvacátých letech proběhly práce na odstranění ruin objektů, které Rusové při ústupu vyhodili do povětří. V letech 1930-31 bylo do poškozeného Fortu II zabudováno pět těžkých objektů, propojených s betonovými úkryty a poternami, pocházejícími z období modernizace fortu v letech 1907-14. Dva z objektů dostaly otočné výsuvné věže M.02 z produkce Škody Plzeň.(1). Objekty byly nezvykle masivní, neboť síla některých stěn a stropů přesahovala čtyři metry, bylo to však dáno i jejich složitým a ne právě optimálně zvoleným tvarem.
V roce 1939 začala v oblasti výstavba moderních těžkých objektů. Na levém křídle byl vybudován jeden pěchotní a jeden dělostřelecký srub, pravé křídlo zesílil dělostřelecký srub, který vznikl přestavbou původního ruského blokhausu. Na pravé křídlo pak navázal úsek Goniądz, který se po celé délce opíral o řeku Biebrzu.
Po vypuknutí 2. světové války zaútočili Němci s podporou pancéřového vlaku podél trati a došlo k několika náletům na pevnost. Bojovalo se především o město Grajewo, ležící dvacet kilometrů před Osovcem, z něhož museli Poláci 7. září ustoupit směrem k pevnosti. Na tu se němci neodvážili zaútočit, ale vzhledem k nepříznivému na jiných úsecích museli obránci zdejší opevnění 13. září vyklidit. Němci již 26. září předali celou oblast svým sovětským spojencům, kteří v okolí vybudovali moderní opevnění. Po přepadení Sovětského svazu pevnost opět změnila majitele a když v předposledním roce války situace obrátila, Němci se zde bránili a při ústupu vyhodili část objektů do vzduchu.
Srub u fortu III
Poblíž Fortu III se nachází nepoškozený oboustranný pěchotní srub s pancéřovou kopulí, avšak u něj sme nebyli. Lze k němu dojít od parkoviště, u něhož začíná turistická trasa k Fortu IV, ale je nutné sejít ze značených cest, což může být v národním parku problém.
Tento objekt je jediný, který odpovídá běžným typovým projektům. (O. Filip 2019)
Západní dělostřelecký srub
Západní dělostřelecký srub leží u hlavní silnice, těsně za mostkem přes Rudzký kanál, kde je parkoviště. V roce 1906 zde byl postaven betonový úkryt pro četu pěchoty se dvěma kulomety, který byl v roce 1913 rozšířen, aby pojal i rychlopalná děla. V roce 1939 byl přistavěna část se střílnami pro kanóny a kulomet a kopulí. Druhá kopule byla umístěna do přístavby na pravé straně, čímž vznikl mimořádně velký objekt. Demolice převrátila polskou část vzhůru nohama, zatímco ruský objekt se úplně rozpadl a materiál byl odstraněn. Uvnitř je vidět podlaha s platformami pro kanón, vedle nich je střelecká místnost pro kulomet a nouzový východ. Šachta kopule je zasypána troskami a ačkoli zde kopule pravděpodobně zůstala, je zabořená hluboko do bahna.
Na horní fotografii je zleva: kopule pro těžký kulomet, dvě střílny pro kanóny a střílna pro kulomet. Na spodní je týlová část objektu, kde jde dobře vidět klenutá chodba původního úkrytu a za ní vyčnívající bok polského dělostřeleckého srubu.
Půdorys objektu s vyznačením všech tří stavebních fází. Střílny a sokly pro kanóny jsou stejného typu, jako u srubu na opačné straně pevnosti. O. Filip 2019 (podle J. Sadowského)
Fort II – srub 3
Další objekty leží na valech Fortu II, k němuž snadno dojdete po cestě, vedoucí kolem jeho šíje. Na levém křídle šíje byl unikátní dělostřelecký srub č. 5, z něhož nezbylo vůbec nic. Původně měl tři kanóny, ale v roce 1939 byl jeden z nich zřejmě nahrazen kulometem. Objekt č. 4 byl zabudován do levé pozice pro rychlopalné kanóny a je z velké části zničený, nicméně z otisků v betonu lze identifikovat místo, kde byla instalována jedna z rakousko-uherských věží. U východu z kapitální poterny je situován objekt č. 3, z něj však zůstal v podstatě jen strop.
Strop objektu. V popředí je původní ruská poterna, na níž stavebně navazoval.
|
Fort II – srub 2
Srub č. 2 v pravém postavení rychlopalných kanónů, vyzbrojený čtyřmi kulomety ve střílnách, je v podstatně lepším stavu. Dochoval se v něm celý předpancíř otočné výsuvné věže spolu s nosnou konstrukcí protizávaží.
Nahoře je původní cihlová poterna s východy, uprostřed je betonem zesílený objekt s úkrytem pro dva rychlopalné kanóny, které nahrazovaly kaponiéru. Dole je konečný stav po polské přestavbě. Do objektu bylo možné přijít původní poternou z nádvoří nebo použít nový dvojitý vchod. O. Filip 2019 (podle J. Sadowského)
Fort II – srub 1
Nejlépe se dochoval srub č. 1, spojený s ruským úkrytem na pravém křídle kasáren. I betonový ruský úkryt z doby před první světovou válkou, byť poškozený explozí, je v celkem čitelném stavu.
Nahoře je původní betonový objekt s úkrytem pro rychlopalné kanóny pod ním konečný stav po polské přestavbě na srub se zvonem, kulometem a světlometem. O. Filip 2019 (podle J. Sadowského)
Východní dělostřelecký srub
Dělostřelecký srub na pravém křídle je mimořádnou fortifikační kuriozitou, neboť vznikl přestavbou ruského úkrytu pro jednotku, bránící důležitý jez v systému vodních příkopů fortové pevnosti. Už původní ruský objekt je solidní konstrukcí, neboť byl postaven až po roce 1912 s odolností proti granátům ráže 28 cm. K objektu dojdete ze zatáčky silnice na Goniądz, odkud je nutné pokračovcat po polní cestě na louku a poté lesíkem. Největším poškozením je vytržení pozorovacího zvonu vz. 39 z produkce Třineckých železáren, který byl osazen na místě původního ruského zvonu. Uvnitř je k vidění především střelecká místnost pro kanóny a pozůstatky původních dveří.
Kaponiéra ruského blokhausu s devíti střílnami pro pušky sloužila po přestavbě jako strojovna. Zůstala pouze jedna ze střílen, další střílna byla využita pro nasávání vzduchu. Na levé straně byl rozšířen vstup kvůli transportu kanónů, z pravé strany byl přistavěn nový vchod a ubikace posádky. O. Filip 2019 (podle J. Sadowského)
Dalších sedm těžkých objektů opěrného bodu Goniądz se nachází na pravém křídle, z toho tři mezi řekou Biebrza a silnicí do obce Goniądz, dva u řeky v obci a další dva na východ od ní. Objekty jsou zničené, v troskách se dochovaly i některé menší pancéřové prvky. Severně od blízké obce Wólka Piasezcna se pak nachází ruiny šesti lehkých objektů, z toho dvou pozorovacích. V jednom z nich se nacházely dveře z československého řopíku.
AUGUSTÓW
Opevnění proti útoku z Východního Pruska mělo zablokovat především důležitou silnici a železnici u města Agustów. Obrana se měla opírat především o bažiny, jezera a kanály. Výstavba začala až v červenci 1939 a i když se postupovalo velmi rychle, byly vybetonovány jen dva střední objekty u osady Gliniski a několik lehkých objektů.
Severní srub
Dvoupodlažní srub leží nedaleko statku a je vybaven unikátním lehkým zvonem pro pozorování a kulomet. Na rozdíl od větších typů měl zvon jednoduché střílny, které nebyly plynotěsné, stejně jako celé bojové patro objektu. Týlové patro je zatopené a zřejmě jej bylo možné hermeticky uzavřít poklopem.
Zvon má samostatný vchod a se zbytkem objektu je spojen jen nízkým průlezem. Hlavní bojový prostor má vlastní vchod. O. Filip 2019 (podle hauba.pl)
Jižní srub
K jižnímu srubu jsme došli po lukách od polní cesty jihovýchodně od něj. Je mohutnější, ale má jen jedno patro. Typ a velikost zvonu, který zde měl obýt osazen, nejsou známy.
Vchod do objektu je v ochranném uchu a střílna ve dveřích tak sloužila i k obraně hlavní střílny. V týlové stěně je menší nouzový východ. O. Filip 2019 (podle hauba.pl)
Poznámky:
(1) Věže Senkpanzer M.02 byly jedinými výsuvnými věžemi rakousko-uherského opevnění a byly použity pouze v deseti exemplářích v pevnostech Krakov a Přemyšl. Jejich unikátní konstrukce spočívala v použití vrchlíku o síle 20cm, který volně spočíval na válci věže a při zůstal ležet na okraji předpancíře. Věže pro Osovec byly demontovány z fortu XI Duńkowiczki v Přemyšlu. Původní předpancíře byly zvýšeny nově odlitými podkladovými prstenci o metrové výšce a síle 6 až 7 cm a rychlopalné kanóny ráže 8 cm kanón byly nahrazeny kulomety. Jednalo se o jediné otočné věže, instalované v polském opevnění, neboť plánovaný přesun kanónových věží M.94 z rakousko-uherských opevnění na východní hranici již neproběhl.
Dnes jsou všechny objekty v Osovci přístupné, situaci však poněkud komplikuje rezervace. Do parku je údajně nutné zakoupit si vstupenku i na běžné turistické cesty, a to v informačním centru nebo na ředitelství parku (obojí se nachází u vchodu do Fortu I). Teoreticky by zde bylo možné zkusit získat i nějaké svolení, výsledek je však samozřejmě nejistý. Při troše opatrnosti se to pravděpodobně dá risknout. Fort II s nejzajímavějšími objekty leží těsně hranicí parku, vstup na jeho povrch je formálně zakázán, ale neměl by to být problém.
Pokud jde o sektor Goniądz, na mapě vypadá situace celkem jednoduše, ale prostor je částečně rozdělen ploty pastvin. I v případě Augustova je nutné dojít po polních cestách, ze satelitní mapy je ale situace dobře patrná.
Stav: červenec 2007
Literatura:
Anatol Wap: Twierdza Osowiec – zarys dziejów, Białystok 1994 (dostupné online)
Tomasz Wesołowski, Jerzy Sadowski: Twierdza Osowiec – blokhauz nr 1024, Infort 3/95
Tomasz Wesołowski, Jerzy Sadowski: Adaptacja rosyjskich dzieł fortecznych Twierdzy Osowiec na polskie schrony bojowe w okresie międzywojennym, Zeszyt Naukowy 10, Osrodek badań historii wojskowej, Białystok 1996
Jarosłav Chorzepa: Foryfikacje – przewodnik po Polsce, Carta blanca, Warszawa 2005
Franz Aufmann: Hauba – Przenikliwy chłód stali i betonu
Napsat komentář (zveřejnění proběhne zhruba za týden)