Osovecký opevněný rajón
Opevnění: RUSKÁ   Téma:

(Polsko) – Molotovova linie – Szczuczyn
Napsal: O. Filip (Pracovní verze článku)
objekty: dělostřelecké a pěchotní sruby
V rámci výstavby opevnění na nové východní hranici Sovětského svazu, která vznikla po záboru části Polska, byly v předpolí staré carské pevnosti Osowiec vybudovány četné objekty, z nichž několik bylo propojeno podzemními chodbami.

Objekty opevněného rajónu tvoří obvyklá směsice pěchotních srubů a objektů pro čelní palby s těžkými kulomety a kasematními kanóny ráže 4,5 cm a dělostřeleckých srubů se 7,5 cm kanóny. Objekty se vesměs dochovaly, a i když většina z nich má vytržené střílny, část střílen všech typů se dochovala. Zvláštností úseku je, že se zde vyskytuje několik případů spojení objektů podzemními chodbami, což je na Molotovově linii zcela neobvyklé.

My jsme navštívili úsek mezi obcemi Niedźwiadna, Dołęgi, Obrytki a uzávěr u obce Przyborowa (jde o oblast asi 20 kilometrů jihozápadně od Grajewa a asi 35 kilometrů západně od Osovce). Mapky úseků najdete na webu Fortyfikacje w Polsce północnej: Niedźwiadna, Dołęgi, Obrytki, Przyborow. Podrobný popis včetně kvalitních map úseků je také na české stránce Radima Světlíka Molotovova linie

Stav: červenec 2007

Zatím žádné komentáře

Napsat komentář (zveřejnění proběhne zhruba za týden)

 

Publikováno: 18.11.2008 23.01 , Komentáře (0)