Po byzantské a arabské vládě obsadilo v roce 1222 Mallorcu aragonské vojsko. V dalších staletích trpěl ostrov nájezdy afrických pirátů a proto zde vznikla síť strážních věží a opevněných kostelů. Po sjednocení Španělska se Baleárské ostrovy staly součástí monarchie, ale podržely si určitou míru autonomie. Dramatické události zažil ostrov v roce 1936, kde se zde vylodily jednotky republikánů, avšak díky letecké převaze, vyplývající především z pomoci italského letectva, se nacionalisté ubránili a podrželi si Mallorcu jako důležitý přístav svého válečného loďstva. Největší objem prací na opevňování ostrova proti případnému útoku z moře byl proveden až v padesátých letech, ovšem je poněkud těžko představitelné, jaké loďstvo by vlastně mohlo na ostrov zaútočit. Kvalita opevnění, které se skládalo z pobřežních baterií a malých kulometných objektů na plážích, nebyla nijak oslnivá. Těžké kanóny byly zastaralé, na objektech pro řízení palby se šetřilo a chyběla i tak běžná věc, jako ochrana vchodů a šachet dveřmi, odolnými proti tlakovým vlnám. Řada technických řešení působí poněkud primitivním dojmem, byť na těžkých bateriích se, pokud jde o velikost objektů, nijak nešetřilo. Kulometné objekty, u nichž nelze vyloučit, že pocházejí již z období občanské války, byly velmi jednoduché, s jednou místností a kulomety na polních lafetách.
Nejdůležitější součástí obrany, s primárním úkolem zabránit ostřelování přístavu Palma de Mallorca těžkými loděmi byly baterie Refeubeitx a Cabo Blanco, vyzbrojené vždy třemi kanóny Vickers 30,5 cm/50, původně určenými pro bitevní lodě třídy España. Zbraně o váze 65 tun se nevyznačovaly příliš oslnivým výkonem, neboť i v pobřežní variantě, umožňující větší elevaci, měly dostřel pouhých 21 km. Doplňkovým úkolem těchto kanónů bylo postřelování případných vyloďovacích pláží. Kanóny byly chráněny tenkostěnnými věžemi z desek o síle 2,5 cm, odolnými maximálně proti ručním zbraním a menším střepinám. Význam měly i pro ochranu mechanismů před materiálem, vymrštěným případnými explozemi v okolí, což byla za druhé světové války dosti podstatná příčina vyřazení zbraní v otevřených postaveních. Zatímco prachové náplně byly ke kanónům dodávány zabezpečenými dopravníky, granáty byly dopravovány zcela nechráněnými obsluhami po povrchu. Každá věž byla osazena na svém vlastním rozměrném objektu, jehož součástí byla strojovna s dieselagregáty, kobky na dělostřelecké granáty, sklad prachových náplní a sklad náhradních dílů a vybavení. Naproti tomu prostory pro posádku zde nebyly. Náplně, s nimiž se vzhledem k jejich hmotnosti celkem manipulovalo celkem snadno, putovaly protizášlehovými dvířky do chodby a byly ručně dopraveny k výtahu v šachtě věže. S granáty to však bylo složitější. V každé muniční kobce byla ocelová konstrukce, na níž ležely jen v jedné vrstvě a za pomoci visuté dráhy s kočkou byly přemístěny na vozík v obvodové chodbě. Ten vjel do výtahu a dostal se až na strop, kde jej vojáci zatlačili k zadní stěně věže, opatřené vyčnívajícím dopravníkem.
Lehká otočná věž pro kanón Vickers 30,5 cm/50: 1 – krytá dráha pro dopravu prachových náplní z výtahu do nabíjecího zařízení, 2 – manipulační jeřáb, 3 – vozík pro dopravu granátů, 4 – krytý výtah na prachové náplně, 5 – vozík pro granáty v obvodové chodbě (nachází se za stěnou), 6 – zařízení pro bezpečné předávání prachových náplní ze skladu, 7 – sklad prachových náplní. O. Filip 2014
Pro boj s menšími loděmi a invazními plavidly byly určeny 15 cm kanóny různých typů, které mohly disponovat vlastním podzemím s muničními výtahy, každopádně ale nestály na objektech, nýbrž pouze na jednoduchých kruhových platformách. K řízení palby sloužila stanoviště se štěrbinami pro dálkoměry, vyznačující se dosti jednoduchou a nepříliš odolnou konstrukcí. Ani pro těžké kanóny s velkým dostřelem nebylo nutné stavět vyvýšené pozorovatelny, neboť na pobřeží byl dostatek vysokých útesů. Výstavba baterií a jejich vyzbrojování probíhalo velmi laxním způsobem. Plány ze začátku čtyřicátých let byly vesměs realizovány až na konci padesátých let a tyto klasické těžké kanóny, navíc konstrukčně odpovídající zbraním z období před první světovou válkou, byly v tu dobu zcela zastaralé. V případě leteckého útoku palubními zbraněmi, raketami či lehkými pumami by velké věže se svými plechovými stěnami nemohly obstát, přitom byly kvůli svým rozměrům dosti nápadné. Podobné věže v tu dobu provozovali jen Norové, kterým padly do rukou německé baterie s 38 cm a 40,6 cm kanóny, nicméně německé věže C/39 měly alespoň 5 cm silný pancíř.
Baterie Refeubeitx
Již v roce 1914 bylo rozhodnuto o výstavbě baterie těžkých houfnic na útesu, tyčícím se do výše 150 metrů nad zálivem, který dal baterii jméno. Projekční práce probíhaly pomalu a nejinak tomu bylo i s výstavbou, takže tato primitivní baterie s otevřenými postaveními a jednoduchými muničními sklady byla vyzbrojena až v roce 1929 a její stanoviště řízení palby s dálkoměrem bylo dokončeno dokonce až v roce 1937. Na začátku padesátých let zde začala výstavba baterie pro 30,5 cm kanóny, přičemž jeden z obrovských objektů pro věž překryl většinu staveb původní baterie. Kanóny byly schopné střelby v roce 1957, opět se však zdržela příprava odpovídajících stanovišť řízení palby. Během služby baterie došlo i modernizacím, především k instalaci střeleckého radaru v sedmdesátých letech. V roce 1996 byla baterie opuštěna a vybavení sešrotováno, v areálu se nicméně sporadicky konala vojenská cvičení. Kdy přesně byla v areálu vybudována baterie pro 15 cm kanóny s rozsáhlým podzemím se mi nepodařilo zjistit, ale lze předpokládat, že to taktéž bylo v padesátých letech.
Obě moderní baterie se nachází v oploceném vojenském areálu, vyzdobeném zákazovými cedulemi, v němž se ovšem procházejí místní obyvatelé se psy a projíždějí tudy cyklisté. Zaparkovat lze těsně pod zatáčkou (39°28’40“ 2°28’55“), odkud vede přístupová cesta k bráně, vedle níž chybí kus plotu. U cesty je po chvíli odbočka doprava, která vede k nenápadnému domku, v němž je svážnice do podzemí baterie pro 15 cm kanóny. Podzemí je velmi rozsáhlé a dochovaly se zde zbytky vybavení včetně muničních výtahů, na opačném konci můžete vyjít na povrch schodištěm, vedoucím do malé pozorovatelny. Posádka baterie neměla přímý přístup ke zbraním, k nimž vedly pouze muniční výtahy, zato mohla využít šachty se stupačkami, rozmístěné po celém areálu. Vše se nachází v celkem přehledném terénu řídkého lesa.
Pokud se budete držet pobřeží, dojdete k velké pozorovatelně, z níž sestupuje schodiště do podzemí a dál pokračuje asi 750 metrů dlouhá chodba, směřující až pozorovatelně na opačném konci baterie. Z chodby vedou odbočky pod jednotlivé objekty pro 30,5 cm kanóny, ovšem rozhodně nesloužily jako běžný přístup, neboť jsou napojeny pouze nízkou chodbičkou, neumožňující chůzi a poté průlezem do kanálu v podlaze. Podle štol, proražených od každé odbočky na opačnou stranu směrem do útesu, sloužily chodbičky pro nasávání vzduchu a případně jako nouzové východy. Kanónové objekty jsou zbavené kovových součástí, ale i tak jsou impozantní. Od východu v týlu středního objektu vede zahloubená cesta, po jejíchž stranách jsou malé neodolné muniční baráky. V těchto místech se také nachází domy, z nichž část sloužila jako kasárna už pro starou baterii, velký vodojem a odolný muniční sklad staré baterie.
Baterie Cabo Blanco
Plán na výstavbu těžké baterie přímo na mysu Cabo Blanco se objevil již v roce 1936, ale další postup znemožnila občanská válka. V roce 1940 bylo rozhodnuto, že baterie bude vybudována na pahorku dál od pobřeží, přičemž zpočátku byla plánována dvoudělová baterie s možností rozšíření na čtyři kanóny. Dodání výzbroje z Velké Británie znemožnila druhá světová válka a došlo k tomu až na konci čtyřicátých let. Pro transport nejtěžších dílů bylo asi 10 kilometrů od baterie vybudováno molo, neboť v případě vykládky v přístavu Palma by byl problém dostat rozměrné hlavně skrz ulice a navíc by se tím zcela znemožnilo utajení. Kvůli ekonomickým potížím byly zprvu vybudovány jen dva objekty, do nichž byly kanóny instalovány až v roce 1954. O dva roky později začala výstavba třetího objektu a někdy poté byl proveden i výkop pro nikdy nedokončený čtvrtý objekt. Také budování stanovišť řízení palby neprobíhalo nijak strhujícím tempem, takže se to protáhlo až do sedmdesátých let. V roce 1996 byla baterie opuštěna, ale je nadále v majetku armády a v jejím prostoru je umístěn radar.
Celá baterie je v oploceném areálu, jemuž vévodí vojenský radar, pravděpodobně bez obsluhy. Zaparkovat se dá na blízké silnici a prolézt dírou v plotě (39°22’22″N 2°46’53“), odkud bez problémů dojdete ke kanónovým objektům. Otevřené jsou nouzové východy z chodeb ve svahu pod objekty a lze také prolézt štěrbinou do pozorovatelny. Interiér baterie je ve fantastickém stavu, uvnitř je kompletní vybavení včetně takových detailů, jako je nástěnná mapa celého úseku, návody ke střeleckému počítači, nářadí na čištění hlavní či vložená cvičná hlaveň v jednom ze skladů. Strojovny jsou plné zařízení včetně složitých ovládacích panelů, v nedávné době byly pouze ukradeny olověné akumulátory, které měly kuriózní podobu skleněných nádob, postavených na vysoké dřevěné konstrukci a oddělených od strojovny kvůli výparům kyseliny prosklenými stěnami. Také police pro skladování munice a prostředky pro její transport, tedy visuté dráhy, vozíky a výtahy jsou v perfektním stavu. Fantastickým exponátem tohoto neoficiálního muzea je střelecký počítač se zařízeními pro přenos prvků k dělům, zabírající celý sál v podzemí. Na rozdíl od baterie Refeubeitx jsou objekty spojeny širokými chodbami v úrovni jejich podlah, i zde jsou ale chodby, vedoucí pod podlahou směrem do svahu, zřejmě také k nasávání vzduchu a s funkcí nouzových východů. Do věží se dostanete dveřmi zvenku, což ale komplikují zarezlé panty, nebo průlezem ze šachty, kde začíná dopravník na prachové náplně. Žebřík vede nejprve do mezipatra, jehož větší část zabírá oplechovaný prostor, v němž se nacházel závěr kanónu v okamžiku střelby s větší elevací. Podle toho, že je směrem k dalšímu žebříku nutné přelézat nosné prvky, je jasné, že vstup z objektu do věže sloužil pouze jako servisní. Zato interiér v horním podlaží je skutečně velkolepý a kromě složitého mechanismu pro dopravu prachových náplní a mechanismů pro ovládání věže, se sem vešel i balkónek pro velitele.
Fort San Carlos
Bastionový fort vznikl rozšířením staršího opevnění v průběhu 17. století. V dalších stoletích sloužil fort především jako vězení, během občanské války se zde i popravovalo. Nejvýznamnější modernizací bylo vybudování baterie pro 21 cm kanóny Hierro Sunchado na pravém křídle fortu, opatřené vlastními muničními skladišti a příkopem s malou kaponiérou. Z fortu jsou dobře vidět i dvě středověké věže, které střežily vjezd do přístavu a mezi nimiž byl natahován řetěz, který bránil volnému vplutí do rejdy.
Dnes slouží fort jako muzeum, vstup je kupodivu zdarma. Největším exponátem je věž s 30,5 cm kanónem, dovezená sem z baterie Cabo Blanco, bohužel je umístěná v ohradě se zvířaty a podíváte se do ní jen a neoficiálně, po krkolomné cestě přes elektrický ohradník. Další sbírka kanónů na čelním valu také není součástí upravené trasy a nejsou u nich žádné popisky. Daleko lepší dojem vzbuzují expozice v kasematách bastionového fortu, věnované například chladným zbraním z celého světa, ale také zbraním a vybavení španělské armády. Najdete zde také dva kulomety ZB37 československého původu. Pěkná je i expozice, věnovaná strážním věžím na pobřeží, které sloužily jako součást obrany proti nájezdům pirátů. Nejzajímavější je samozřejmě expozice moderního pobřežního dělostřelectva, kde jsou vystaveny těžké granáty a jsou zde mapy a fotografie z baterií. Můžete zde i shlédnout video se záběry ze střeleb, včetně výstřelu z 30,5 cm kanónu baterie Cabo Blanco. Určitě se nezapomeňte podívat na valy fortu, kde byla v pozdější době zřizována postavení pro lehké kanóny či pozorování a naposledy baterie moderních protiletadlových kanónů, z níž se dochovaly muniční výtahy.
Další objekty
Cala Figuera je pěkná baterie pro 15 cm kanóny s vnitřními prostory, které jsou stále v dobrém stavu. Přístupová cesta je přehrazená závorou, za níž je třeba jít ještě asi 2,5 km pěšky, odvážlivci ale mohou závoru objet.
Ilettes je klasický fort s příkopem a kaponiérami, na jeho valu pak byla umístěna baterie pobřežních kanónů v otevřených postaveních. Zda je fort běžně přístupný, není jasné, kolega se tam dostal otevřenou bránou. Uvnitř se dochovaly zajímavé části vybavení.
Na kopci nad hlavním městem se tyčí neobvyklý hrad Bellver, který má spíše charakter menší pevnosti a byl postaven přímo k vojenským účelům a nikoli jako sídlo nějakého vládce. Má podobu válce s masivními stěnami a příkopem, obklopeným vnějším opevněním a jeho konstrukce umožňovala nasazení dělostřelectva. Přímo u hradu je bezplatné parkoviště a u něj pokladna, z důvodů, která chápou jen Španělé, se nesmí chodit bránou u pokladny (tou se pouze vychází), ale z opačné strany.
Fort Pau je přímo v Palmě, mezi centrem a letištěm. Slouží jako městský park, ale má omezené otvírací hodiny. Mimo ně je možné obejít si pěkný vyčištěný příkop s kaponiérami.
Na okraji lomu, ležícího na pobřeží před dráhou letiště, je protiletadlová baterie Can Pastilla pro čtyři 10 cm italské kanóny 100/43. Ty byly umístěny v kruhových betonových postaveních napojených na podzemí, které má vstupy i v nižší úrovni lomu. Palebná postavení jsou dnes opatřena zábradlím, podzemí je v nepříliš dobrém stavu. Baterie byla fakticky vyřazena (přeřazena do rezervy) již v roce 1967 a zcela opuštěna v roce 1978.
Rozlehlý fort Enderrocat s monumentální vstupní části slouží jako hotel a možnost návštěvy je omezená. Zajímavá by byla i detašovaná boční baterie Alfonso XIII, která je architektonicky komplikovaná a není vůbec zarostlá. Po válce byla plánována ještě výstavba pozorovatelny v útesu, propojené s baterií podzemní chodbou, ale k tomu zřejmě nedošlo. I tato baterie však leží v oploceném areálu hotelu.
Pěknou ukázkou starších baterií je Ragana, která byla naplánována již v roce 1914 a měla mít čtyři houfnice Hierro Sunchado v otevřených postaveních. Jenže stavba se vlekla a zbraně zastaraly, takže byla v roce 1927 vyzbrojena španělskými 24 cm houfnicemi Ordóñez, ani ty však nepatřily k příliš moderním zbraním. Dovnitř se dostanete vlevo od brány, kde je díra v plotě, jinak je areál zcela opuštěný a můžete si v klidu prohlédnout celou baterii s muničními skladišti a výtahovými šachtami, vedoucími na velké platformy pro houfnice.
Velice zajímavá by měla být baterie Punta Llobera pro 15 cm kanóny, protože má podzemí a také hezkou pozorovatelnu, taktéž disponující podzemím.
K baterii na mysu Cabo Blanco jsem raději došel po cestě ze severozápadu, protože na hlavní příjezdové komunikaci byla nějaká brána. K vidění jsou zde pouze velké studny pro kanóny a dvě pozorovatelny. Ty jsou propojené podzemní chodbou a zajímavé je, že pozorovatelna, umístěná více v týlu, byla dodatečně přebudována na malou strojovnu, takže má zazděný průzor a interiér obložený kachličkami. Bohužel přesné parametry zbraní a označení baterie neznám.
Na mysu Cabo Blanco leží ještě baterie Cala Carril pro 15 cm kanóny, která má zajímavou pozorovatelnu v podobě věže, zabudované do svislého útesu a přístupné pouze podzemím.
Za zmínku stojí obrana pláží, která byla nijak překvapivě zajišťována malými kulometnými objekty se střílnami pro boční palbu, umístěnými na okrajích pláží. Takový objekt, někdy solidně zamaskovaný kamennými stěnami, jsem našel téměř na všech plážích. Je možné, že objekty byly vyzbrojeny kulomety ZB37, protože ty byly po válce předisponovány k použití v pobřežních opevněních, v tom případě však byly umístěny na polních lafetách, nikoli na lafetách pevnostních, známých z pevninského Španělska.
Zobrazit místo Mallorca na větší mapě
Osobně jsem navštívil hlavní cíle, tedy nejtěžší baterie (Refeubeitx a Cabo Blanco) a fort San Carlos, jakož i některé menší objekty. Zbytek informací a fotografií poskytl kolega Pavel Lach a pochází z jeho návštěvy v roce 2010. Většina informací o objektech pochází z níže uvedené stránky o opevněních na Mallorce, jejíž autor měl k dispozici i archivní podklady, něco málo bylo možné zjistit i v muzeu San Carlos.
Mallorca se vyznačuje velmi kvalitní silniční sítí s páteřní dálnicí, není tedy žádný velký problém zajet si na pár hodin na některou z baterií. Především baterie Cabo Blanco je tak fantastický cíl, že by se vyplatilo naplánovat si cestu na ostrov jen kvůli ní. Místní jezdí kupodivu dosti decentně, a to i po dálnici, takže stačí i nějaké slabé vozítko a nemusíte se bát, že budete blokovat provoz. Pokud pojedete autem do hlavního města, počítejte s problémy s parkováním poblíž centra, kde sice jsou velká placená parkoviště, ale v sezóně bývají plná. Z běžných atrakcí rozhodně stojí za návštěvu obrovský katedrála, která se tyčí nad pozůstatky bastionového opevnění města. Pěkným zážitkem jsou i všechny horské silničky podél pobřeží.
stav: srpen 2013 (Refeubeitx, Cabo Blanco, San Carlos), srpen 2010 (Ilettes, Pau, Cala Figuera, Cala Carril, Can Pastilla)
Foto: O. Filip 2013, P. Lach 2010 (PL)
Literatura:
Marco A. Conde Flores: Baterias de Costa – Bahia de Palma
Tony DiGiulian: Naval Weapons – 30.5 cm/50 (12″) VSM Mark H
Napsat komentář (zveřejnění proběhne zhruba za týden)